13

COVID-19 HİJYEN MANİFESTOSU

BELLİS DELUXE HOTEL HİJYEN MANİFESTOSU


Bellis Deluxe Hotel yeni koronavirüs ( Covid-19 ) enfeksiyonunun dünya genelinde yayılmaya başlamasıyla beraber misafirlerimizin, çalışanlarımızın ve iş ortaklarımızın sağlığının korunması amacıyla yıllardır büyük bir titizlikle uygulamakta olduğumuz temizlik ve dezenfeksiyon prosedürlerimizi, Kalite ve Gıda Güvenliği Yönetim Sistemleri süreçlerimizi Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) Konaklama Sektörü için yayınlamış olduğu “Covid-19 Yönetimi için Operasyonel Hususlar” kılavuzu, T.C. Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu’nun açıklamaları ve tavsiye kararları, Ulusal ve Yerel sağlık birimlerinin, sektör birliklerinin görüş ve önerileri doğrultusunda hızlıca güncellenerek, ilave tedbirler uygulamaya başlanmıştır.
Pandemi sürecinin başında Genel Koordinatörümüz başkanlığında, departman yöneticilerimiz, iş güvenliği uzmanımız ve iş yeri hekimimizden oluşan bir “Koordinasyon Kurulu” oluşturulmuştur. Koordinasyon kurulumuz güncel yayınları yakından takip ederek, ilgili kurumların karar ve tavsiyeleri doğrultusunda hızlıca kararlar alarak otelimiz süreçlerine entegre edilmesini ve uygulanması sağlanmaktadır.
1. ÇALIŞANLARIMIZLA İLGİLİ ALINAN ÖNLEMLER
Bellis Deluxe Hotel olarak siz değerli misafirlerimize sunduğumuz hizmetlere emekleriyle değer katan kıymetli çalışanlarımızın sağlıklı ve güven içerisinde faaliyetlerini yürütebileceği iş ortamı sunmak, çalışma alanlarını iyileştirmek, hijyenik, sağlıklı koşullarda çalışmalarını sürdürmesini sağlamak temel önceliğimizdir. Bu amaçla salgın sürecinde alınan önlemler ve yapılan çalışmalarımız;
 Çalışanlarımıza salgın hastalıklar ve korunma yolları hakkında eğitimler yapılarak tesisimizde çalışan herkesin doğru el yıkama, sosyal mesafe, temizlik ve dezenfeksiyon kuralları konusunda bilinçlenmesi sağlanmıştır.
 Çalışanlarımız işe başlamadan gerekli sağlık kontrolleri yapılmakta ve İşyeri Hekimi onayı ile işe başlaması sağlanmaktadır.  Tesise gelen herkesin dijital ateş ölçerlerle ateşi ölçümü yapılmaktadır. Çalışanlarımıza yüksek ateşi olan, hastalık belirtisi gösteren kişilerin iş başı yaptırılmayacağı bildirilerek, işyerine gelmeyerek işyeri hekimiz kontrolünde sağlık kuruluşuna başvurmaları gerektiği talimatı verilmiştir.
 Çalışanlarımızın işe geliş gidişlerini sağlayan araçları düzenli olarak dezenfekte edilmektedir. Servis araçlarımızda sosyal mesafe kurallarına uygun şekilde transferleri sağlanmaktadır. Çalışanlarımız servis araçlarında maske takmak zorundadırlar.
 Çalışanlarımızın ortak kullandığı alanların temizlik sıklığı arttırılmıştır ve düzenli olarak ulv cihazlarıyla çevreye zarar vermeyen ruhsatlı dezenfektanlar ile dezenfeksiyonu yapılmaktadır. Mevcut olan el dezenfektan ünitelerine yenileri eklenerek tüm departmanlarda çalışan herkesin ellerini düzenli olarak dezenfekte etmesi sağlanmaktadır.  Çalışanlarımızın kullandığı soyunma odası yenilenerek tamamen temiz hava ile çalışan havalandırma sistemi, yüksek standartlarda hijyen ekipmanları ile donatılmıştır.
 Çalışanlarımızın üniformalarını sık sık değiştirmesi sağlanmaktadır.
 Tüm çalışanlarımızın yaptıkları işin gereğine uygun olarak gerekli koruyucu ekipmanları ( maske, eldiven, yüz siperliği, gözlük vb. ) kullanmaları sağlanmaktadır.
 Otelimizde sürekli olarak işyeri hekimi görev yapmaktadır. Herhangi bir olumsuzlukta yapılması gereken çalışmalar Acil Durum Prosedürlerimizde tanımlanarak aksiyon planlarımız hazırlanmıştır.  Otel lojmanını kullanan çalışanlarımızın en fazla iki kişilik odalarda konaklaması sağlanmakta ve konaklama üniteleri sürekli temizlenerek dezenfekte edilmektedir.

2. TEMİZLİK VE DEZENFEKSİYON UYGULAMALARIMIZ
 Misafir odalarımız, çocuk kulübümüz, spa, restoran ve barlar, lobi alanı, spor salonu vb. tüm alanlarımız temizlik planlarımız doğrultusunda düzenli olarak temizlenmektedir.
 Yapılan temizlik çalışmalarına ilave olarak detaylı bir dezenfeksiyon planı hazırlanmış olup, T.C. Sağlık Bakanlığı’ndan ruhsatlı dezenfektanlar ve ozon ile ortak kullanım alanları düzenli olarak konusunda eğitim almış uzman çalışanlarımız tarafından dezenfekte edilmektedir.
 Ortak kullanılan tuvaletler, restoranlar, lobi, çocuk kulübü başta olmak üzere tüm alanlarımızda el dezenfeksiyon üniteleri ve ozon cihazları bulunmaktadır.
3. GIDA GÜVENLİĞİ
 Antalya Valiliği ve T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı Antalya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından verilen “Beyaz Bayrak Gıda Güvenliği Ödülüne” sahip mutfak ve barlarımızda gıda üretimi ve sunumu geçmişte olduğu gibi şimdide yasal mevzuatlara ve ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim sistemleri ilkelerine uygun olarak devam etmektedir.
 Gıda üretim ve sunumunda çalışan tüm çalışanlarımıza düzenli olarak hijyen ve gıda güvenliği eğitimleri verilmektedir.
 Yiyecek, içecek üretim ve sunum hizmetlerimizin yürütülmesinde tarladan çatala gıda güvenliğinin sağlanması prensibinden yola çıkarak tedarikçi seçiminden son ürüne kadar tüm süreçlerimiz gıda güvenliği prosedürlerine uygun şekilde işletilmektedir.
 Gıda, su, yüzey, buz örneklerinin düzenli olarak akredite laboratuvar tarafından analizleri gerçekleştirilmektedir.
 Tüm yiyecek ve içecek ünitelerimizde çalışanlarımızın kullanması amacıyla yeterli miktarda el yıkama ve dezenfeksiyon üniteleri bulunmaktadır.
 Tüm Yiyecek ve İçecek ünitelerimizin girişlerinde siz değerli misafirlerimizin kullanımı için yeterli sayıda el dezenfeksiyon teçhizatları bulunmaktadır.
 Yiyecek ve içecek ünitelerimizde gereken güvenli sosyal mesafesinin korunması sağlanmaktadır.
 Yiyecek ve içecek ünitelerimizde daha hijyenik malzeme ve ekipmanlar kullanılarak, sunum ekipmanları sıklıkla yenileri ile değiştirilecektir.
 Yiyecek ve içecek mekanlarının genel temizlikleri, büfeler ve diğer tüm malzeme ve materyallerin temizlikleri servis başlangıç ve bitişlerinde temizlik planlarımıza uygun şekilde yapılarak, dezenfeksiyon işlemleri sağlanmaktadır.
 Masa, sandalye, mama sandalyesi vb. temizlikleri her kullanım sonrasında temizlenerek dezenfekte edilmektedir.
 Otelimizde kullanılan tüm bardak, çatal, tabak vb. malzemeler tam otomatik makinalarımızda Dünya Sağlık Örgütünün tavsiye ettiği sıcaklıklarda el değmeden yıkanmaktadır.  Her kullanım sonunda masalar temizlenip dezenfekte edilmektedir. Masalarda misafirlerimizin kullanımı için dezenfektanlı ıslak mendiller sunulmaktadır.

4. GENEL MEKANLARDAKİ ÖNLEMLERİMİZ, TEMİZLİK VE DEZENFEKSİYON UYGULAMALARIMIZ
Otelimizde siz değerli misafirlerimizin sağlığını korumak amacıyla hijyen ve sanitasyonun sağlanması için yıllardır konusunda uzman, eğitimli ve deneyimli çalışanlarımızla beraber 24 saat çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Temizlik ve dezenfeksiyon işlemlerinde çevrenin ve insan sağlığının korunması birinci önceliğimiz olup, Otelimizin tüm birimlerinde T.C. Sağlık Bakanlığı’ndan ruhsatlı temizlik ürünleri ve dezenfektanlar kullanılmaktadır. Temizlik ve dezenfeksiyon uygulamalarımız;
 Tüm genel alanlarda, tuvaletlerde, sürekli temas edilen yüzeyler, kapı kolları, tırabzanlar, asansörler, asansör butonları, lavabolar, bataryalar, pisuar ve klozetlerin temizliğine her zaman olduğu gibi büyük özen gösterilmekte su ve deterjanla temizlik yapıldıktan sonra uygun yüzey dezenfektanları ile dezenfekte edilmektedir.
 Tüm genel mekanlarımızda, tuvaletlerde ve ihtiyaç duyulan her noktada el dezenfeksiyon üniteleri bulunmakta ve düzenli olarak kontrol edilmektedir.
 Tüm tuvaletlerimizde, ozon cihazları ile dezenfeksiyon yapılmaktadır.
 Temizlik ve dezenfeksiyon uygulamalarımız hazırlanan kontrol listeleri ile denetlenmektedir.
 Asansörlerimizde sosyal mesafe kurallarına uygun olarak düzenlenmiştir. Asansör kullanım talimatları görünür yerlere koyulmuştur.
 Tüm ortak kullanım alanları ve genel mekanlardaki oturma grupları güvenli sosyal mesafe kuralları dikkate alınarak yeniden düzenlenmiştir.  Tüm ortak kullanım alanlarımız da doğal havalandırma sağlanmaktadır.
5. CHECK IN VE CHECK OUT İŞLEMLERİMİZ
Siz değerli misafirlerimizin hijyen şartlarına uygun, güvenli bir şekilde karşılanmanız ve uğurlanmanız bizim için çok önemlidir. Bu amaçla aldığımız önlemler;
 Konusunda uzman eğitimli çalışanlarımız tarafından bavullarınız dezenfeksiyon işlemi yapıldıktan sonra odanıza bırakılmaktadır.
 Tüm misafirlerimiz ateşi ölçüldükten sonra otelimize kabul edilmektedir.
 Siz değerli misafirlerimizin ellerini dezenfekte etmesi için lobi alanımızda el dezenfektanı bulunmaktadır. Resepsiyonda tüm misafirlerimize alınan hijyen önlemleri anlatılmaktadır. Aynı zamanda otel içerisinde yer alan televizyonlarda da alınan hijyen önlemleri misafirlerimizle paylaşılmaktadır.
 Kapı kartları dezenfekte edildikten sonra tekrar kullanıma sunulmaktadır.
 Temassız pos makinalarımız ile belli miktardaki ödemeler, paraya temas etmeden gerçekleştirilmektedir.
 Resepsiyon alanı da diğer tüm alanlarımız gibi düzenli olarak temizlenmekte ve dezenfekte edilmektedir.
 Check-in ve Check-out sırasında temas gerektirebilecek tüm işlemler güvenli sosyal mesafe kuralı çerçevesinde ve usulüne uygun şekilde yapılmaktadır.

6. MİSAFİR ODALARIMIZ
Bellis Deluxe Hotel olarak yıllardır olduğu gibi şimdide amacımız siz değerli misafirlerimizde tatilden fazlasını sunmak ve sizleri evinizde hissettirmektir. Bu amaç doğrultusunda sizlere temiz ve hijyenik konaklama imkanları sunmak önceliğimizdir.
 Oda temizliğinde görevli çalışanlarımız ve yöneticilerimiz maske ve tek kullanımlık eldivenler takmaktadır. Eldivenler yeni oda temizliğine başlamadan ve gerekli durumlarda sık sık değiştirilmektedir.
 Her oda için ayrı temizlik bezi kullanılmaktadır.
 Oda temizliğinde Dünya Sağlık Örgütü ve T.C. Sağlık Bakanlığı Rehberlerinde tavsiye edilen temizlik malzemesi ve dezenfektanlar kullanılmaktadır. Kapı kolu, telefon, klima kumandası, televizyon kumandası, aydınlatma anahtarları gibi sık temas edilen tüm yüzeylerde dahil olmak üzere misafir odalarımız detaylı olarak temizlenmekte ve dezenfekte edilmektedir.
 Odalarımız en az 1 saat havalandırılmakta ve ulv sistemiyle sisleme yapılarak tüm yüzeylerin dezenfekte edilmesi sağlanmaktadır.
 Oda tekstilleri ve havlular Dünya Sağlık Örgütü ve T.C. Sağlık Bakanlığı Rehberlerinde belirtilen sıcaklıklarda yıkanmaktadır.
 Misafirlerimizin günlük kullanımına hazırlanan buklet malzemeleri yerlerine koyulmadan önce dezenfekte edilmektedir.
 Minibar ürünlerimiz güvenli ortamda muhafaza edilmekte, dezenfeksiyon işleminden sonra odalarımıza servis edilmektedir.
7. ÇOCUK KULÜBÜ VE OYUN ALANLARIMIZ
Çocuklarımızın tatillerini güvenli bir şekilde geçirmeleri bizler için çok önemlidir. Çocuk kulübümüz konusunda eğitimli, çocuk gelişimi konusunda uzman çalışanlarımız ile faaliyetlerine devam etmektedir.
 Tesisimiz çocuk kulübünde bulunan oyun parkımız su tutmaz antibakteriyel alana sahiptir.  Güvenli sosyal mesafenin korunması amacıyla çocuk kulübümüze rezervasyon ile misafir kabulü yapılmaktadır.  Çocuk misafirlerimiz ateş ölçümü yapılarak çocuk kulübümüze kabul edilmektedir.  Aktiviteler sosyal mesafe kuralına uygun olarak, küçük guruplar ile gerçekleştirilmektedir.
 Çocuk kulübümüze gelen her çocuk misafirimize uzman çalışanlarımız tarafından el yıkama eğitimi verilerek ve çocuklarımızın girişte ellerini dezenfekte etmesi sağlanmaktadır.
 Çocuk kulübümüz de görev yapan temizlikten sorumlu çalışanımız düzenli olarak çocuk kulübünün temizlik ve dezenfeksiyonu sağlamaktadır.
 Çocuk kulübümüzde kullanılan tüm oyuncaklar kullanım öncesi ve sonrasında dezenfekte edilmektedir.
 Ortamın sık sık havalandırması sağlanmaktadır. Temas edilen yüzeyler, aktivite masaları, kapı kolları, oyun parkı düzenli olarak sağlığa zarar vermeyen uygun dezenfektanlar ile dezenfekte edilmektedir.
 Çocuk Kulübümüzde Ozon cihazı bulunmakta olup, ozon ile çocuk kulübümüzün düzenli olarak ortam dezenfeksiyonu gerçekleştirilmektedir.

8. HAVUZ, PLAJ, SU YÖNETİMİ VE EĞLENCE AKTİVİTELERİ
Bellis Deluxe Hotel olarak su güvenliği prosedürümüz doğrultusunda havuzlarımızın yasal mevzuatlara uygun şekilde temizlik ve dezenfeksiyonu yapılmaktadır. Havuz ve su numunelerimizin T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş akredite laboratuvar tarafından analizleri düzenli olarak yapılmaktadır.
Aynı zamanda otelimiz “Mavi Bayrak” belgeli plajımızın ile de siz değerli misafirlerimize güvenilir ve hijyenik yüzme olanakları sunmaktadır.
Temizlik ve dezenfeksiyon uygulamalarımızın yanında bu süreç için ilave tedbirlerimiz;
 Şezlonglar arası mesafe güvenli sosyal mesafe kuralına uygun hale getirilmiştir.
 Havuz kontrol sıklığımız arttırılmıştır.
 Tüm şezlong, minder, sepha vb. yüzme alanlarında bulunan ekipmanların günlük olarak ve kullanım sonrasında temizlik ve dezenfeksiyonu gerçekleştirilmektedir.
 Havuzlarda yapılan spor ve eğlence aktiviteleri güvenli sosyal mesafe kuralına uygun şekilde yapılacaktır.
 Eğlence aktiviteleri sosyal mesafe kuralına uygun şekilde devam etmektedir.
9. SPA, SPOR VE FİTNESS HİZMETLERİ
 Güvenli sosyal mesafenin korunması amacıyla hazırlanan kapasite planları doğrultusunda fitness salonu ve spa merkezine rezervasyon ile misafir kabulü yapılmaktadır.
 Tüm alanlarımızda olduğu gibi Spa, Fitness ve Spor hizmetlerini sunduğumuz yerlerde de yeterli sayıda el dezenfektanı ünitesi bulunmaktadır.  Fitness salonumuzdaki tüm spor aletleri, makine ve teçhizatlar güvenli sosyal mesafe kurallarına göre düzenlemiş olup, her kullanımdan sonra dezenfeksiyon işlemleri yapılmaktadır.  Fitness salonumuzun havalandırması % 100 temiz hava ile yapılmaktadır.
 Hamam, sauna ve masaj alanlarında bakım yapan çalışanların sağlık kontrolleri periyodik olarak yapılmaktadır. Çalışanlarımızın işe başlamadan hijyen ile ilgili gerekli eğitimlerini alması sağlanmaktadır.
 Hamam, sauna ve masaj alanları temizlik ve dezenfeksiyon planlarımıza uygun şekilde temizlenmekte ve dezenfekte edilmektedir.
 Hamam, sauna ve masaj alanlarında görev yapan çalışanlarımız uygulama öncesi ve sonrasında ellerini dezenfekte etmektedirler ve kuru alanlarda maske ile çalışmalarını yürütmektedirler.
 Sauna, Hamam ve Buhar odalarımızda kullanım kapasiteleri güvenli sosyal mesafeye uygun olarak düzenlenmiştir.
 Giyinme-soyunma odaları, duslar, lavabolar gibi genel mekanlar ve dolaplar düzenli olarak dezenfekte edilmektedir.
 Havlu, bornoz, pestamal gibi tüm malzemeler Dünya Sağlık Örgütü ve T.C. Sağlık Bakanlığı Rehberlerinde belirtilen sıcaklıklarda yıkanmaktadır.

GENEL BİLGİLENDİRME
Bellis Deluxe Hotel olarak T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından belirlenen Güvenli Turizm Sertifikasyon Kriterlerine uygun şekilde çalışmalarımıza devam etmekteyiz. TÜV SÜD ile yürüttüğümüz sertifikasyon sürecinde uzman denetçiler ve gizli misafir uygulaması ile tesisimizin yaptığı uygulamalar kontrol edilmektedir.
Tesisimizde 24 saat Sağlık Görevlisi görev yapmaktadır. İhtiyaç duyulması halinde ise kısa süre içerisinde Doktor ile görüşmeniz sağlanmaktadır. Tesisimiz merkezi konumda olup, her türlü sağlık hizmetini alabileceğiniz hastanelere ulaşım kolaylıkla sağlanmaktadır.
Yeni koronavirüs ( Covid-19 ) enfeksiyonu öksürme, hapşırma yoluyla ortaya çıkan damlacıklar ve bu damlacıkların bulaştığı yüzeylere diğer kişilerin elleri ile temas etmesi sonrasında ellerini ağız, burun veya göz mukozasına götürmesi ile bulaşmaktadır. Bu nedenle hastalığın bulaşmasının engellenmesi için yeterli sosyal mesafenin sağlanması ve temas yüzeylerinin temizlik ve dezenfeksyonu oldukça önemlidir.
Yeni koronavirüs ( Covid-19 ) enfeksiyonundan korunma yolları ve yapılan uygulamalarla ilgili bilgiler otelimiz bilgilendirme ( info TV ) televizyonları ve karekod uygulaması ile misafirlerimize anlatılmaktadır.
Bellis Deluxe Hotel olarak alınması gereken önlemlerin bilinci ve arttırdığımız hijyen önlemlerimizle 1992 yılından beri olduğu gibi bugünde sizlerle beraber güzel anılar biriktirmeye devam edeceğiz.
Sağlıkla kalın.

BELLİS DELUXE HOTEL YÖNETİMİ
ILETISIM VE DETAYLI BILGI IÇIN;
[email protected]
[email protected]

© 2020 Bellis Deluxe Hotel. All rights reserved.
powered by 13/21